Person
Language of data  |  French · Arabic

Max Thurian, 1921‒1996


Data format Public

Gender

Male

Date of birth

  • 16 August 1921

Date of death

  • 15 August 1996

Biography

  • Cofondateur de la Communauté de Taizé (en Saône-et-Loire). - Conseiller auprès de la "Faith and order commission of the World council of Churches". - Pasteur de l'Église réformée suisse, ordonné prêtre dans l'Église catholique, à Naples, en mai 1987. - Membre de la Commission théologique internationale (nommé en 1992)

Identifier

ISNI | VIAF | FRBNF | IdRef
Webography

Diamond   A 28192

Created at 01-03-2004 by migration (IDEO)

Updated at 09-07-2016 by Rémi Chéno (IDEO)


Access points | 2

Authorized

Publication | 6

Production | 6

Social network of this agent | 1

Collaborator | 2